♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

czwartek, 14 stycznia 2016

Spotkanie opłatkowe 2016


14 stycznia 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie, odbyło się tradycyjne, coroczne spotkanie opłatkowe członków Terenowego Koła Związku Sybiraków z udziałem władz miasta, powiatu i zaproszonych gości.

Uroczystości otworzył Pan Mieczysław Szymoniak - Prezes Koła, który podziękował wszystkim za przybycie i przywitał przybyłych gości w osobach:


Pana Krzysztofa Szpyta Burmistrza Lubaczowa, Pana Józefa Michalika Starostę Lubaczowskiego, księdza Lesława Hypiaka w zastępstwie Proboszcza Parafii Konkatedralnej ks. kan. mgr Andrzej Stopyry, Pana Zdzisława Ciocha Prezesa Miejskiej Spółdzielni SCH w Lubaczowie, Pana Andrzeja Kindrata Dyrektora Miejskiego Domu Kultury i coraz mniejszą grupę Sybiraków.


 

Spotkanie rozpoczęło się od wzruszającego występu dzieci ze Szkoły


Podstawowej nr 1 pod kierunkiem Pani Aleksandry Bek, które pięknie przedstawiły jasełka wigilijne.  Od uczestników spotkania dostały gorące brawa, a p. Teresa Mielnik - Skarbnik Koła wręczyła słodycze i podziękowała dzieciom za ich zaangażowanie, piękne stroje i za jasełkowe „dobro zwycięża”. 
Spektakl zachęcał do kolędowania wszystkie osoby zebrane na sali, dlatego goście przyłączyli się chętnie i śpiewali wspólnie z młodymi aktorami.

     

Na drugą część spotkania uczestnicy przeszli do drugiej sali, gdzie podczas okolicznościowych wystąpień zaproszonych gości nie zapomniano o Sybirakach zmarłych na ‘nieludzkiej ziemi” i w ostatnich latach . Minutą ciszy uczczono tych, którzy odeszli na wieczną wartę.


 
 

Łamanie opłatkiem i składanie życzeń poprzedziło Słowo Boże wygłoszone przez księdza Lesława Hypiaka z parafii Rzymsko - Katolickiej pw św. Stanisława w Lubaczowie.


 

                   


Przy smacznym obiedzie, kawie, herbacie i cieście, które rokrocznie ofiarowuje Pan Zdzisław Cioch- Prezes Spółdzielni SCH w Lubaczowie  odśpiewaniu kolęd, była okazja do wspomnień o wspólnych przeżyciach i wydarzeniach, dawniejszych i bliższych oraz na dyskusje o problemach, które nurtują wszystkich obecnie. 
W miłej i serdecznej atmosferze szybko upłynęło kolejne już noworoczno - opłatkowe spotkanie i trzeba było się pożegnać. 
Na koniec wszyscy życzyli sobie wiele zadowolenia a nade wszystko miłości międzyludzkiej i w rodzinach.


Dzięki Darczyńcy - Producentowi czekolad, batonów, cukierków i bombonierek Wawel S.A. z Krakowa, przygotowane zostały paczki dla wszystkich Sybiraków, którzy uczestniczyli w spotkaniu i tych, którzy ze względu na wiek i kłopoty zdrowotne już od kilku lat nie uczestniczą we wspólnym opłatku organizowanym przez Zarząd Koła.


 

Od autorki Bloga:

"Wieczerza wigilijna lśni białym chlebem,
czystym, niezwykle pięknym.
I kiedy człowiek bierze go do ręki
i staje naprzeciwko drugiego człowieka,
zdobywa się na miłość największą,
na dzielenie się tym co w nim najpiękniejsze."

Coraz mniej jest ludzi, którzy pamiętają wojenną tułaczkę po Syberii. O tych, którzy już głosu nie mają, przypominają takie spotkania, gromadzone pamiątki i ten Blog.


To wielka radość być razem, chociaż wspomnienia z dalekiej Syberii nie są dobre. Tam na nieludzkiej ziemi na zawsze pozostali rodzice, rodzeństwo i przyjaciele. 


Mam przekonanie, że wszyscy, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu będą go mile wspominać i z nadzieją oczekiwać na kolejne takie wydarzenia.


Sybirakom życzę dużo sił do dalszej działalności i dużo zdrowia by mogli spotkać się znów za rok wszyscy razem na kolejnym spotkaniu .

♦Nie przegap wpisu ♦

♦Czas płynie...♦


Blog powstał w 2015 roku

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.