Szukaj na tym blogu

Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchiwać


       „Pamięć ocalała, bywa  jednak i tak,  
           że i Ona  potrzebuje ocalenia”. 
 
                 - Barbara Janczura.
 
 
       Pamiętajmy, że:

 – 10 lutego 1940 roku wywożono całe rodziny.

– 13 kwietnia 1940 roku wywożono tylko kobiety z dziećmi, ponieważ dwa dni wcześniej aresztowano mężów i ojców.

Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków, można zauważyć różnice w opisach z dwóch powodów.

Najtragiczniejszy los spotkały polskie sieroty, które kierowano do sowieckich sierocińców, zwanych dietdomami. Oprócz nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów oraz do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, opiekunów czy znajomych, ich walka o przetrwanie była z góry przegrana.

Deportacje z 10 lutego, 13 kwietnia i 29 czerwca 1940 roku, a także kolejne z 22 maja oraz 14 i 20 czerwca 1941 roku, były potwornym ciosem zadawanym polskiemu narodowi.

Czy istnieje na nie lekarstwo?

Tak, jest nim prawda i pamięć.

Dziękuję Sybirakom za ich odwagę i poświęcenie.

Obiecuję, że zawsze będę pamiętać o nich!

 
 

niedziela, 10 stycznia 2016

II Spotkanie Pokoleń


Lubaczowscy Sybiracy wzięli udział w uroczystości  pod hasłem: II Spotkanie Pokoleń, które odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach.

Uroczystość uczczenia Pamięci Ofiar wywozu na Sybir i Besarabię mieszkańców z terenu powiatu lubaczowskiego zorganizowało Stowarzyszenie
„Czas na pomoc”i odbyło się w sobotę 09 stycznia 2016 roku o godz. 17:30. Zorganizowało je Stowarzyszenie „Czas na pomoc”.

Podczas spotkania można było także posłuchać wspomnień zesłańców, które zostały spisane przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w
Oleszycach, a także obejrzeć piękną wystawę pt. „Podkarpacki wrzesień 1939r.", przygotowaną przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.


Wystawa „Podkarpacki wrzesień 1939r


Zwieńczeniem spotkania był piękny koncert pt. „Zadumany cały świat…” w wykonaniu Solistów oraz Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek.


             


Dla przypomnienia: 

W czasie II wojny światowej miały miejsce cztery wielkie deportacje: 

-10 lutego 1940 r., 
-14 czerwca 1940 r., 
-w czerwcu i lipcu 1940 r. i 
-22 czerwca 1941 r. 

W ich trakcie aresztowano wielu Polaków i wywożono ich w nieludzkich warunkach. Po dowiezieniu na miejsce zmuszano ich do wyczerpującej i niewolniczej pracy. Kilkanaście tysięcy osób zmarło wskutek chorób, głodu i wycieńczenia spowodowanego pracą ponad siły. Tylko nielicznym udało się przeżyć i wrócić do kraju.