♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

Książki


          Historia  utrwalona i uratowana od zapomnienia

Drogi Czytelniku, dziękuję Ci, że towarzyszysz mi w tej smutnej podróży...

Mając na uwadze fakt, iż Pamięć ocala, bywa jednak i tak, że i Ona potrzebuje ocalenia, spisałam i za zgodą żyjącej cioci Sybiraczki, własnym sumptem wydałam książkę: 

       "Ponury cień Sybiru-wspomnienia z zesłania". 

Nakład niewielki, bo 20 egz. plus 2 egz., które trafiły do Biblioteki Narodowej. 

To historia dzieci, które po zsyłce natychmiast musiały stać się dorosłe… opowieść o sieroctwie spowodowanym w wyniku zesłania na Daleki Wschód, ku, pamięci i przestrodze dla obecnych i potomnych, aby nie było więcej łagrów i deportacji na zesłania, tam gdzie jest „koniec świata”. 


Pełna emocji i wzruszeń wyprawa w głąb sybirackich serc, o trudnej podróży w przeszłość po rozległych bliznach, pokrywających liczne pokoleniowe rany, zadane w tamtych już odległych latach.

Słowa rekomendacji:

...Przeczytałem jednym tchem - piękne świadectwo, ku pokrzepieniu i ku przestrodze. Obowiązkowa lektura w moim domu, zajmuje szczególne miejsce w mojej bibliotece i jest jedną z najważniejszych książek w moim życiu. Czytałem różne relacje z Sybiru, ale wspomnienia Twoich bliskich dały mi pełny obraz. Jako pierwsza pokazałaś prawdę, że zesłanie na Sybir, mimo powrotu, trwało całe życie. Jeszcze raz dziękuję, pozdrawiam i pamiętam o Was w modlitwie.

...Pięknie i wzruszająco opisałaś przeżycia swojej rodziny. Książka ma swój układ treści, bardzo logiczny, i dlatego czyta się jak powieść jednym tchem, choć z tyłu głowy jest stróż, który mówi "to nie fikcja, wszystko się zdarzyło naprawdę". Uchwyciłaś świetnie wszelkie istotne detale. Dobrze, że wyjaśniasz trudniejsze słowa, bo przecież my nie znamy tamtych realiów życia. Czytałem z dużym zaangażowaniem i wracałem do różnych fragmentów. Naprawdę dobrze napisana książka. Jak skończyłem, to chciałem czytać dalej....

Wydałam także tomik wierszy pt.: "Zobowiązanie". 

Inspiracją do ich napisania były tragiczne wspomnienia Bliskich. Tak rzadko opowiadali o sobie, a ja chłonęłam każde ich wspomnienie z uwagą, przelewając słowa na papier. Dlatego też wiersze ułożone są chronologicznie, według opowiadań bliskich. 

Na początek wiersze wstawiłam tutaj, na blog i ku mojemu zaskoczeniu spotkały się z uznaniem czytelników.


To nie jest lektura, którą da się tak po prostu odłożyć na półkę… to nie jest przesłodzona opowieść w formie wierszowanej z łatwym zakończeniem… Nad tymi wierszowanymi wspomnieniem trzeba się pochylić, przemyśleć i zastanowić…


♦Nie przegap wpisu ♦

♦Czas płynie...♦


Blog powstał w 2015 roku

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.