Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchiwać


       „Pamięć ocalała, bywa  jednak i tak,  
           że i Ona  potrzebuje ocalenia”. 
 
                 Barbara Janczura.
 
 
         10 lutego 1940 roku wywożono całe rodziny.
     
        13 kwietnia 1940 roku wywożono kobiety z dziećmi, ponieważ dwa dni wcześniej aresztowano mężów i ojców.

Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie, walka o przetrwanie, była z góry przegrana.
 
 

wtorek, 24 września 2019

Światowy Dzień Sybiraka w Lubaczowie



 " Ojczyznę wolną pobłogosław Panie


Od dwóch lat we wrześniu w Lubaczowie obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka i Ofiar Stalinizmu. Tegoroczne  obchody  w 80. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, odbyły się w niedzielę, 22 września.  

Przesłaniem uroczystości były wymowne słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich To Ty, Boże na Niebie, Zapomnij o mnie”. Te słowa powinny być dla nas przestrogą a zarazem wyzwaniem.

Uroczystości rozpoczęły się w lubaczowskiej Konkatedrze Parafii Św. Stanisława BM pod przewodnictwem ks.kan.mgr Andrzeja Stopyry, który wygłosił głęboką w swej treści patriotyczno-historyczną homilię. Dodatkowo Msza Św. miała niezwykle uroczystą asystę Księży oraz oprawę muzyczną za udziałem Chóru „Canzone” z Lubaczowa. 


By oddać cześć Sybirakom na uroczystości przybyły poczty sztandarowe ze sztandarem Związku Sybiraków na czele, Związku Harcerstwa Polskiego, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Stowarzyszenia 

Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny Światowej Okręgu Roztoczańskiego, Sybiracy z Koła w Oleszycach.

Następnie obchody przeniosły się pod Tablicę Pamięci zamieszczonej w Sanktuarium NMP Łaskawej Lwowskiej, gdzie złożono wiązanki i zapalono symboliczny znicz. 


Dopełnieniem obchodów 80. Rocznicy Deportacji na Sybir, była przygotowana część oficjalna uroczystości w sali teatralnej w podziemiach Konkatedry.

Po wysłuchaniu Hymnu Sybiraków oraz uczczeniu minutą ciszy pamięci Polaków, którzy nie wrócili z „nieludzkiej ziemi”, głos zabrała Barbara Janczura, członek Zarządu. Przywitała Sybiraków, ich rodziny i kolejno zaproszonych gości, wśród których była przedstawiciel wojewody podkarpackiego, władz miasta, gminy, zaprzyjaźnionych organizacji, mieszkańcy miasta, młodzież.

Sybirakom podziękowała  za trud niesienia prawdy, przez wszystkie lata Ich życia i za to, że możemy korzystać z Ich doświadczeń i mądrości życiowej. 

Wychowaliście pokolenie, które jest dumne z tego, że jesteśmy Polakami i przyjęte wartości będzie przekazywać dalszym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom - powiedziała.
Jesteście niestrudzonymi orędownikami prawdy historycznej, oddani krzewieniu idei sybirackiej, a Wasza praca to przykład godności, lojalności i miłości do Ojczyzny, patriotyzmu nie na pokaz, ale noszonego głęboko w sercu. Każdy z tych życiorysów wystarczyłby na dobrą lekcję dla współczesnej młodzieży o tym, jak należy żyć, żeby budować Polskę. I czynami heroicznymi i życiem codziennym. 

Nasze Koło jest cenione przez Prezydenta RP, Urząd d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych, przez Wojewodę Podkarpackiego. Zarząd Głowny Związku Sybiraków. Świadczy o tym ilość odznaczeń jakie naszym członkom nadano. Na nasz wniosek nadano także odznaczenia osobom z poza kręgu Sybiraków.

W podzięce za wszystko to, co zrobili i robią Sybiracy w swoim życiu dla Niepodległej, dla Polski,  Zarząd Główny Sybiraków w Warszawie, przyznał 12 Odznak Honorowych za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Złotą Odznakę Honorową otrzymali:


Teresa Mielnik
Lidia Argasińska 
Mieczysław Szymoniak
Katarzyna Załoga
Henryk Tabin 
Zdzisław Hadel 


Srebrną Odznaką Honorową :

Zbigniew Bator 
Marian Boćko
Mieczysław Chwasta
Zdzisława Nowak
Siostra Leonia Wałczyk (SZ)
Stanisław Wróblewski
 
Za lata pełnej zaangażowania pracy na rzecz Koła, Srebrną Odznaką Honorową  otrzymali :

Krzysztof Szpyt, Burmistrz Miasta
ks. kan. mgr Andrzej Stopyra, Proboszcz Parafii Konkatedralnej
Andrzej Kindrat, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury

Honorowe odznaki zasłużony dla ZS wręczyli : pani Lucyna Podhalicz wicewojewoda podkarpacki i pan Krzysztof Szpyt burmistrz miasta.

Po wręczeniu odznaczeń głos zabrała pani Lucyna Podhalicz wicewojewoda podkarpacki, przekazując na ręce Prezesa Terenowego Koła Sybiraków-pana Mieczysława Szymoniaka  flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej. 

Za to niezwykle prestiżowe wyróżnienie dziękujemy. To dla nas zaszczyt, tym bardziej, że Flaga przyznawana jest wyróżniającym się jednostkom, upowszechniającym chlubne tradycje - powiedziała prowadząca, Barbara Janczura.

Sybiracy, Sponsorzy i zaproszeni Goście zostali uhonorowani pamiątkowymi kubkami zdobionymi motywami związanymi z dzisiejszymi obchodami. Kubki zaprojektował p. Grzegorz Woźniak z Dąbrowy Górniczej, ubiegłoroczny sponsor.



Całość uroczystości uświetnił występ artystyczny Chóru "Canzone" pod dyrekcją Andrzeja Kindrata.

Wystąpienia okolicznościowe wygłosił Burmistrz Miasta Krzysztof Szpyt oraz Mieczysław Szymoniak -Prezes Koła.

Wyrazy głębokiego szacunku oraz  zdrowia, radości, dobrej kondycji i wszelkiej pomyślności na dalsze lata. Nieustającej miłości płynącej z serc Waszych Najbliższych. Byśmy znów mogli spotkać się na kolejnych obchodach Dnia Sybiraka - powiedziała na koniec spotkania Barbara Janczura.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w Domu Św. Zygmunta Gorazdowskiego, przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkól w Oleszycach.

                 SPONSORZY DNIA SYBIRAKA:

Burmistrz Miasta - Krzysztof Szpyt
Wójt Gminy Lubaczów - Wiesław Kapel

Nadleśnictwo Oleszyce reprezentowane przez p. Stanisława Zagrobelnego

Nadleśnictwo Narol reprezentowane przez p. Janusza Skalskiego

Spółdzielnia Produkcyjna "Kresy" reprezentowana przez p. Jana Janczurę

Miejska Spółdzielnia "SCh" reprezentowana przez Zdzisława Ciocha 

Rada Nadzorcza BS reprezentowana przez p. Czesława Mazurka

Nadleśnictwo Lubaczów reprezentowane przez p. Roberta Banasia

Zdjęcia:  Roman Zegarlicki 

 Wszystkie osoby uczestniczące w tych wydarzeniach wyraziły zgodę do pokazania ich wizerunku w mediach




             




 

 

 




 

 


 


 



 
   
 


 




  
Więcej zdjęć na stronie - http://reporter.horynieczdroj.pl/2019/09/23/sybir-jest-symbolem-niszczenia-polskosci-przez-sowiecka-napasc-na-polske/