Szukaj na tym blogu

Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchiwać


       „Pamięć ocalała, bywa  jednak i tak,  
           że i Ona  potrzebuje ocalenia”. 
 
                 - Barbara Janczura.
 
 
       Pamiętajmy, że:

 – 10 lutego 1940 roku wywożono całe rodziny.

– 13 kwietnia 1940 roku wywożono tylko kobiety z dziećmi, ponieważ dwa dni wcześniej aresztowano mężów i ojców.

Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków, można zauważyć różnice w opisach z dwóch powodów.

Najtragiczniejszy los spotkały polskie sieroty, które kierowano do sowieckich sierocińców, zwanych dietdomami. Oprócz nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów oraz do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, opiekunów czy znajomych, ich walka o przetrwanie była z góry przegrana.

Deportacje z 10 lutego, 13 kwietnia i 29 czerwca 1940 roku, a także kolejne z 22 maja oraz 14 i 20 czerwca 1941 roku, były potwornym ciosem zadawanym polskiemu narodowi.

Czy istnieje na nie lekarstwo?

Tak, jest nim prawda i pamięć.

Dziękuję Sybirakom za ich odwagę i poświęcenie.

Obiecuję, że zawsze będę pamiętać o nich!

 
 

wtorek, 10 grudnia 2024

„Paczka dla Kombatanta”




W ramach projektu „Paczka dla Kombatanta” 19 Sybiraków z Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie otrzymało świąteczne paczki. Inicjatywę wsparł Powiat Lubaczowski, realizując zadanie publiczne, które promuje tradycję narodową, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej.

Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się 10 grudnia 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie. W wydarzeniu uczestniczyli starosta lubaczowski Barbara Broź oraz wicestarosta Zenon Swatek. Pani Barbara Broź w ciepłych słowach odniosła się do przedsięwzięcia:  

 „To piękna inicjatywa, która oddaje szacunek i wdzięczność weteranom, a także buduje międzypokoleniową więź między kombatantami, żołnierzami WOT, organizacjami promującymi patriotyzm, a młodzieżą szkolną. Cieszę się, że w tym wyjątkowym, przedświątecznym okresie możemy wspólnie, w

symboliczny sposób, poprzez paczki z lokalnymi produktami, życzeniami i opłatkiem, uhonorować kombatantów, którym pamięć i szacunek należą się każdego dnia. Dziękuję wszystkim, dzięki którym możliwa jest realizacja tego szczytnego projektu”.




Dzięki zaangażowaniu Strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, młodzieży z klasy wojskowej Zespołu Szkół im. gen. J. Kustronia w Lubaczowie oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, Sybiracy czują, że ich historia i poświęcenie są doceniane przez młodsze pokolenia. 

10 grudnia paczki zostały przekazane Sybirakom z naszego Koła. 

Łzy szczęścia i nieśmiały uśmiech byłych Zesłańców Sybiru stanowią największą nagrodę za te odwiedziny. 

Od autorki bloga: 

Świąteczna paczka dla kombatanta to nie tylko symboliczne wsparcie i dowód pamięci o Bohaterach, ale przede wszystkim pretekst do kolejnych spotkań, poświęcenia czasu weteranom oraz złożenia im świątecznych życzeń. 

Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma zaszczyt poznać i osobiście podziękować bohaterom naszej wolności. Poświęcili oni wiele dla naszej swobody, dzięki czemu możemy swobodnie pracować, uczyć się i żyć. Dla Nas to wielki zaszczyt i honor, że wraz z paczką świąteczną możemy dostarczyć trochę uśmiechu i radości naszym kombatantom z regionu oraz poznawać historię od osób, które walczyły o naszą wolność i cierpieli za nas.