Szukaj na tym blogu

Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchiwać


       „Pamięć ocalała, bywa  jednak i tak,  
           że i Ona  potrzebuje ocalenia”. 
 
                 - Barbara Janczura.
 
 
       Pamiętajmy, że:

 – 10 lutego 1940 roku wywożono całe rodziny.

– 13 kwietnia 1940 roku wywożono tylko kobiety z dziećmi, ponieważ dwa dni wcześniej aresztowano mężów i ojców.

Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków, można zauważyć różnice w opisach z dwóch powodów.

Najtragiczniejszy los spotkały polskie sieroty, które kierowano do sowieckich sierocińców, zwanych dietdomami. Oprócz nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów oraz do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, opiekunów czy znajomych, ich walka o przetrwanie była z góry przegrana.

Deportacje z 10 lutego, 13 kwietnia i 29 czerwca 1940 roku, a także kolejne z 22 maja oraz 14 i 20 czerwca 1941 roku, były potwornym ciosem zadawanym polskiemu narodowi.

Czy istnieje na nie lekarstwo?

Tak, jest nim prawda i pamięć.

Dziękuję Sybirakom za ich odwagę i poświęcenie.

Obiecuję, że zawsze będę pamiętać o nich!

 
 

sobota, 19 września 2020

Obchody 81. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę w Lubaczowie.




Obchody 81. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę. 


Wrzesień jest miesiącem, kiedy obchodzimy ważne dla każdego Polaka rocznice - 1.IX i 17.IX, czyli początek agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę. Oba te wydarzenia łączą się z cierpieniem naszego narodu, zsyłkami, bolesnymi konsekwencjami na wiele lat wojny i trudny czas powojenny. 
 
Jak co roku 17 września 2020 roku w Lubaczowie odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna związana z upamiętnieniem 81.rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę. W tym roku ze względu na pandemię przebieg uroczystości odbył się w innej formie, niż zazwyczaj. 
 
Uroczystość rozpoczęła się wieczorną Mszą Świętą w intencji żyjących, zmarłych i pozostałych na nieludzkiej ziemi Sybiraków, odprawioną przez Dziekana Księdza Kanonika Andrzeja Stopyrę proboszcza Parafii Konkatedralnej. W wygłoszonej homilii ksiądz Proboszcz przypomniał o tragicznym momencie w dziejach Narodu i Państwa. „Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie" to hasło, na którym opiera się dziś działalność Związku Sybiraków reaktywowanego po 1989 roku-powiedział.
 
W obchodach wzięli udział przedstawiciele zesłańców i ich potomków, przedstawiciele władz powiatu, miasta, gminy, mieszkańcy Lubaczowa i gminy Lubaczów. 
 
Po modlitwie pod Tablicą Pamięci w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej zostały złożone wiązanki kwiatów i zapłonęły symboliczne znicze. 
 
Wiązanki kwiatów w hołdzie zmarłych i pozostałych na nieludzkiej ziemi Sybiraków złożyli: 
 
-Pani Teresa Mielnik - Skarbnik Terenowego Koła Sybiraków w Lubaczowie i Pani Aleksandra Bek-Członek Zarządu, 
 
-Pani Anna Kordys, asystentka Pani Teresy Pamuły posła na Sejm RP,
 
-Pan Zenon Swatek - Starosta Lubaczowski, Pan Mariusz Pieróg-Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, Pan Mariusz Frant - Naczelnik Wydziału Promocji, 
 
-Pan Krzysztof Szpyt - Burmistrz Miasta Lubaczowa,  
 
-Pan Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów i Pan Roman Cozac – Przewodniczący Rady Gminy, 
 
-Delegacja Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny Światowej – Okręg Lubaczowski oraz Związku Inwalidów Wojennych RP oddział w Lubaczowie na czele z Starszym chorążym ZS Eugeniuszem Hukiem,  
 
-Delegacja Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny Światowej – Okręg Roztoczański z Horyńca-Zdroju, 
 
-Delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego na czele z Panem Adamem Antonikiem, 
 
 ... Sybirakom poświęciliśmy dzisiejszą mszę i pamięć, z nadzieją, że to ostatni taki rozdział w historii Polski. Wdzięczni Panu Bogu za łaskę przeżycia, zachowujemy w modlitewnej pamięci Tych Wszystkich, których prochy są rozproszone po syberyjskich przestrzeniach. Jechali, umierali, ale modlili się. Do Polski wracali po latach wygnania, zesłania, cierpienia... 
 
 Za serce dla Sybiraków, za zaszczycenie swoją obecnością Mszy Świętej, Wszystkim Przedstawicielom Władz Powiatu, Miasta, Gminy, a także wszystkim uczestnikom Mszy Świętej podziękowała Barbara Janczura – Członek Zarządu Terenowego Koła Sybiraków w Lubaczowie. 
 
Fotografie: Marcin Materniak
 
Zdjęcia pochodzą ze strony https://powiatlubaczowski.pl
 

Galeria: