♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

piątek, 29 września 2017

"Opowiem wam..." - Barbara Bielawiec


                                                                              

              ♦Polecam książkę Barbary Bielawiec:"Opowiem wam...♦

Książka "Opowiem wam..." przedstawia historię nauczycieli - Heleny i Waleriana Węglewskich oraz ich dwóch córek, mieszkających przed wybuchem II wojny światowej na Kresach Wschodnich Polski - w Mołodecznie. 

Po wkroczeniu wojsk sowieckich na te tereny, we wrześniu 1939 r., ojciec rodziny - inspektor szkolny, został aresztowany i osadzony w więzieniu. Po wielomiesięcznym śledztwie otrzymał wyrok 5 lat sowieckiego łagru w Komi ASSR. Matce jeszcze przed deportacją do Kazachstanu udało się uratować córki i wysyłać je na wieś pod opiekę krewnych. 
Po zawarciu przez Polskę i ZSRR paktu Sikorski-Majski, małżonkowie odnaleźli się i wstąpili w szeregi armii gen. Władysława Andersa, by wraz z nią przemierzać szlak poprzez Iran, Irak, Palestynę. Pracowali w szkolnictwie ucząc polską młodzież w Szkole Junaków i Szkole Młodszych Ochotniczek. Do Polski wracają w 1947 r. i osiedlają  się w Białymstoku.

Książkę napisała i zilustrowała wnuczka- Barbarę Bielawiec. Narracja prowadzona jest poprzez obraz, z minimalnym wykorzystaniem tekstu. W grafikę zostały wkomponowane zdjęcia pamiątek, zarówno przedwojennych, jak i przywiezionych ze "Szlaku Andersa". Autorkapragnęła w ten sposób udokumentować i zachować od zapomnienia wojenne losy jej przodków, którzy, tak jak wielu innych Polaków, zostali wyrwani ze swoich gniazd rodzinnych i rzuceni w odległe i nieznane rejony Sybiru.

Spokojne życie rodziny Heleny i Waleriana Węglewskich - nauczycieli mieszkających w Mołodecznie, na Kresach Wschodnich Polski - przerywa wybuch II wojny światowej. Po wkroczeniu wojsk sowieckich na teren Polski małżonkowie zostają rozdzieleni i deportowani na Sybir i do Kazachstanu. Ich dwiema małymi córeczkami, uratowanymi przed wywózką, zaopiekowała się w Polsce rodzina...Tak zaczyna się książka "Opowiem wam..." napisana i zilustrowana przez wnuczkę Heleny i Waleriana - Barbarę Bielawiec. Książka skierowana jest do najmłodszego odbiorcy - w przyjazny dziecku, obrazowy sposób, przedstawia trudną tematykę zesłań oraz fakty historyczne. W treść wkomponowane zostały zdjęcia archiwalne oraz fotografie pamiątkowych przedmiotów, pochodzących z archiwum rodzinnego autorki. Publikacja na pewno zainteresuje też dorosłego odbiorcę.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa #RosikonPress w Warszawie./Notatkę o książce przesłała autorka/

♦Nie przegap wpisu ♦

♦Czas płynie...♦


Blog powstał w 2015 roku

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.