Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchiwać


       „Pamięć ocalała, bywa  jednak i tak,  
           że i Ona  potrzebuje ocalenia”. 
 
                 Barbara Janczura.
 
 
         10 lutego 1940 roku wywożono całe rodziny.
     
        13 kwietnia 1940 roku wywożono kobiety z dziećmi, ponieważ dwa dni wcześniej aresztowano mężów i ojców.

Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie, walka o przetrwanie, była z góry przegrana.
 
 

piątek, 4 sierpnia 2017

Edyta Bajan

Edyta Bajan napisała: :


Witam

Zwracam się do Państwa w imieniu inicjatywy społecznej „Paczka dla Bohatera” ponieważ powoli rozpoczynamy przygotowania do zimowej edycji Paczki (z okazji Świąt Bożego Narodzenia). Jesteśmy grupą ludzi skupionych wokół pomocy kombatantom (m. in Powstańcom Warszawskim, weteranom Armii Krajowej, NSZ, WIN). 2 razy do roku przy okazji Świąt prowadzimy zbiórki różnego typu produktów, z których powstają paczki rozwożone naszym Bohaterom. Nasze akcje bardzo często wspomagają różnego rodzaju służby, często przy wizytach towarzyszą nam osoby będące w polskich mundurach (Straż Graniczna, Policja, Służba Więzienna, Wojsko Polskie). W tym roku z okazji Świąt Wielkanocnych dotarliśmy w samej Warszawie do ponad 100 osób, duże wsparcie otrzymaliśmy od firm, osób prywatnych, kibiców, szkół. Akcja odbywa się w wielu polskich miastach równocześnie. Krąg osób mających chęć pomagać, poznawać i odwiedzać Bohaterów poszerza się, cały czas poszerzamy również naszą działalność. Dla przykładu w sierpniu tego roku zorganizowaliśmy wyjście na mecz Legii Warszawa dla przeszło 17 kombatantów. Paczki, które wręczamy to nie tylko wsparcie materialne z okazji zbliżających się Świąt, ale co dla nas najważniejsze okazja, aby przyjść przywitać się i poznać, złożyć życzenia osobom, które tworzyły naszą historię. Do tej pory wielokrotnie brałam udział w organizacji akcji na terenie Warszawy, ale w związku z tym, że pochodzę z Zamościa postanowiłam na edycję zima 2016 przenieść się w rodzinne rejony i poznać naszych lokalnych Bohaterów. Powoli buduję zatem taką listę osób, które moglibyśmy wraz z wolontariuszami odwiedzić. Kombatantów jest już coraz mniej (w samym Zamościu tylko kilkoro). Pytanie z którym zwracam się do Państwa brzmi (ponieważ dla nas - trzeciego pokolenia osoby, które przetrwały zsyłki to również Bohaterowie) -

ile orientacyjnie takich osób zamieszkuje nasze okolice (Zamość, Roztocze itd) i skąd można zaczerpnąć listę takich osób. Z doświadczenia wiem, że to najczęściej początek współpracy (jak np z meczem Legii). Większość z naszych Bohaterów są to już osoby bardzo sędziwe aczkolwiek chętne do udziału we wszelkich inicjatywach i do kontaktu z ludźmi. Byłabym wdzięczna za odpowiedź z Państwa strony.

PS. 

Jako, że w przypadku budowania naszych list Bohaterów poczta pantoflowa potrafiła zdziałać cuda (udało się dotrzeć do odznaczonych medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, niezrzeszonych sanitariuszek pomagającym partyzantom, ludziom prywatnym pomagającym partyzantom, ukrywającym ich) proszę również rozsiać przysłowiowe wici, może ktoś będzie znał takiego Bohatera, którego moglibyśmy odwiedzić, poznać i pokłonić się.

Z poważaniem

Edyta Bajan


Poniżej kilka linków gdzie można poczytać o naszej działalności:


http://panorama.tvp.pl/24501594/wielkanocna-paczka-dla-bohatera

http://www.radiofama.com.pl/content/zbi%C3%B3rka-paczek-dla-potrzebuj%C4%85cych-kombatant%C3%B3w

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/18744?t=Ruszyla-Wielkanocna-Paczka-dla-Bohatera-

http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/g/wzruszajaca-akcja-dla-kombatantow-wielkanocna-paczka-dla-bohatera,9768605,17834044/

http://legia.com/aktualnosci/powstancy-zaszczycili-obecnoscia-l3-52782in