Szukaj na tym blogu

Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchiwać


       „Pamięć ocalała, bywa  jednak i tak,  
           że i Ona  potrzebuje ocalenia”. 
 
                 - Barbara Janczura.
 
 
       Pamiętajmy, że:

 – 10 lutego 1940 roku wywożono całe rodziny.

– 13 kwietnia 1940 roku wywożono tylko kobiety z dziećmi, ponieważ dwa dni wcześniej aresztowano mężów i ojców.

Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków, można zauważyć różnice w opisach z dwóch powodów.

Najtragiczniejszy los spotkały polskie sieroty, które kierowano do sowieckich sierocińców, zwanych dietdomami. Oprócz nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów oraz do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, opiekunów czy znajomych, ich walka o przetrwanie była z góry przegrana.

Deportacje z 10 lutego, 13 kwietnia i 29 czerwca 1940 roku, a także kolejne z 22 maja oraz 14 i 20 czerwca 1941 roku, były potwornym ciosem zadawanym polskiemu narodowi.

Czy istnieje na nie lekarstwo?

Tak, jest nim prawda i pamięć.

Dziękuję Sybirakom za ich odwagę i poświęcenie.

Obiecuję, że zawsze będę pamiętać o nich!

 
 

poniedziałek, 6 lipca 2015

Uroczyste pasowanie na ucznia

Tradycją na stałe wpisaną w działalność Związku Sybiraków Terenowego Kola w Lubaczowie stał się udział w Święcie Szkoły Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Przemysława Inglota- w ślubowaniu i pasowaniu na ucznia gimnazjum.

29 maja 2015 roku uroczystość Święta Szkoły rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętego Karola Boromeusza. Swoją obecnością uroczystość zaszczycił Burmistrz Miasta Lubaczowa Krzysztof Szpyt, Proboszcz Ks. Czesław Gołdyn, dyrektorzy sąsiednich szkól oraz samorządowcy.

Przybyłych gości przywitała Pani Marta Szpyt, Dyrektor Gimnazjum i zaprosiła wszystkich do wspólnego świętowania. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów
przysięgi uczniowskiej, a po ślubowaniu dostąpili zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego szablą oficerską Przemysława Inglota przez Prezesa Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie, Pana Mieczysława Szymoniaka.

Skupienie i wzruszenie malowało się na twarzach gimnazjalistów, którzy świetnie prezentowali się w uroczystych strojach galowych, które są symbolem przynależności do społeczności gimnazjalnej. Dziewczęta wystąpiły w białych bluzeczkach na które zakładają granatowe kołnierze z białymi lamówkami. Chłopcy mieli granatowe krawaty z nadrukiem GIM.

Wzorowo zdali swój pierwszy egzamin udowadniając, że zasłużyli na zaszczytne miano ucznia Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Przemysława Inglota.

Patronem gimnazjum jest Przemysław Inglot – lubaczowianin, Polak, obywatel świata, przemysłowiec, dyrektor sekcji charytatywnej Kongresu Polonii Amerykańskiej. W 1940 roku aresztowano całą rodzinę Inglotów i wywieziono do Ałtajskiego Kraju, gdzie w nieludzkich warunkach pracowała przy wyrębie drzewa, karczowaniu pni.
Jako żołnierz gen. Władysława Andersa bierze udział w walkach o Monte Cassino. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem walecznych.
1.VI.2000r. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie otrzymało Jego imię, sztandar ufundowany przez małżonkę patrona oraz tablicę pamiątkową.

Na zdjęciu drugi od prawej strony-Pan Mieczysław Szymoniak
Złożenie przez uczniów przysięgi uczniowskiej
Złożenie przez uczniów przysięgi uczniowskiej
  
Przygotowanie do uroczystego pasowania na ucznia
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia