♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 6 lipca 2015

Uroczyste pasowanie na ucznia

Tradycją na stałe wpisaną w działalność Związku Sybiraków Terenowego Kola w Lubaczowie stał się udział w Święcie Szkoły Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Przemysława Inglota- w ślubowaniu i pasowaniu na ucznia gimnazjum.

29 maja 2015 roku uroczystość Święta Szkoły rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętego Karola Boromeusza. Swoją obecnością uroczystość zaszczycił Burmistrz Miasta Lubaczowa Krzysztof Szpyt, Proboszcz Ks. Czesław Gołdyn, dyrektorzy sąsiednich szkól oraz samorządowcy.

Przybyłych gości przywitała Pani Marta Szpyt, Dyrektor Gimnazjum i zaprosiła wszystkich do wspólnego świętowania. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów
przysięgi uczniowskiej, a po ślubowaniu dostąpili zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego szablą oficerską Przemysława Inglota przez Prezesa Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie, Pana Mieczysława Szymoniaka.

Skupienie i wzruszenie malowało się na twarzach gimnazjalistów, którzy świetnie prezentowali się w uroczystych strojach galowych, które są symbolem przynależności do społeczności gimnazjalnej. Dziewczęta wystąpiły w białych bluzeczkach na które zakładają granatowe kołnierze z białymi lamówkami. Chłopcy mieli granatowe krawaty z nadrukiem GIM.

Wzorowo zdali swój pierwszy egzamin udowadniając, że zasłużyli na zaszczytne miano ucznia Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Przemysława Inglota.

Patronem gimnazjum jest Przemysław Inglot – lubaczowianin, Polak, obywatel świata, przemysłowiec, dyrektor sekcji charytatywnej Kongresu Polonii Amerykańskiej. W 1940 roku aresztowano całą rodzinę Inglotów i wywieziono do Ałtajskiego Kraju, gdzie w nieludzkich warunkach pracowała przy wyrębie drzewa, karczowaniu pni.
Jako żołnierz gen. Władysława Andersa bierze udział w walkach o Monte Cassino. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem walecznych.
1.VI.2000r. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie otrzymało Jego imię, sztandar ufundowany przez małżonkę patrona oraz tablicę pamiątkową.

Na zdjęciu drugi od prawej strony-Pan Mieczysław Szymoniak
Złożenie przez uczniów przysięgi uczniowskiej
Złożenie przez uczniów przysięgi uczniowskiej
  
Przygotowanie do uroczystego pasowania na ucznia
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia
Pasowanie na ucznia

♦Nie przegap wpisu ♦

♦Czas płynie...♦


Blog powstał w 2015 roku

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.