♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 6 lipca 2015

Spotkania pokoleń

Spotkania pokoleń od lat są tradycją członków naszego Koła. Systematycznie spotykamy się z młodzieżą szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu lubaczowskiego i nie tylko.

Nas Sybiraków wciąż ubywa - czas jest nieubłagany. Ze 138 członków zapisanych do Koła w Lubaczowie w chwili jego powstawania dziś pozostało już niewiele ponad 48 osób. Tragiczne przeżycia odcisnęły swoje piętno na życiu każdego z nas, a koszmary wciąż wracają. Nie ma wśród nas Sybiraka, który nie pozostawił kogoś na tamtej ziemi – rodziców, przyjaciół, sąsiadów. Dlatego też tak ważne jest przypominanie młodym tamtych tragicznych wydarzeń, ukazanie historii zsyłek, martyrologii nas-obywateli polskich i naszych niełatwych powrotów na ojczystą ziemię.

W ramach projektu edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które
przeszły piekło obozów i łagrów”, organizowanego przez Instytut pamięci Narodowej, uczniowie klasy  II"h"  IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie, zorganizowali spotkanie z Sybiraczką Panią Lidią Argasińską. 
Podczas spotkania, które odbyło się 30 maja 2015 roku, Pani Lidia Argasińska podzieliła się swoimi przeżyciami na Syberii. Wzruszenie odbierało głos uczestnikom tego spotkania.

Na koniec uczniowie podziękowali uczestniczce spotkania tymi słowami:

"... Dziękujemy  Pani i wszystkim Sybirakom za to, że cierpieliście, abyśmy my mogli żyć w niepodległej, wolnej Ojczyźnie. Prosimy o przekazanie Wszystkim Sybirakom należącym do Terenowego Koła  Sybiraków w Lubaczowie, aby jak najrzadziej do tych koszmarów wracali, ale jednocześnie prosimy, abyście zostawili po sobie ślad – spisany, nagrany... Ludzie odchodzą, ale pamięć o tych czasach musi pozostać ...!... Dziękujemy  Pani i Wszystkim Sybirakom za upamiętnianie wartości patriotycznych i obywatelskich, poszanowanie tradycji narodowych i niepodległościowych oraz realizację idei sybirackich...

Ta krótka notatka nie oddaje atmosfery spotkania. Nie jest w stanie ukazać wzruszenia Sybiraczki-Pani Lidii Argasińskiej, gdy uczniowie i ich wychowawcy mówili o Sybirakach jako ludziach, którzy swą aktywnością wpływają na świadomość społeczną młodzieży, o tym, że młodzież i społeczność naszej Małej Ojczyzny jest otwarta na tą prawdziwą historię, historią spisaną ludzką krwią. Nie sposób opisać ogromnego zainteresowania młodzieży tym wszystkim, o czym mówiła Pani Argasińska podczas spotkania. Nie sposób ukazać, ani też opisać serdeczności z jaką została przyjęta przez młodzież i ich opiekunów.
By to zrozumieć, by odczuć dreszcz emocji, by przełknąć lub ukryć łzy cisnące się do oczu, trzeba po prostu na takich spotkaniach być!

♦Nie przegap wpisu ♦

♦Czas płynie...♦


Blog powstał w 2015 roku

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.