♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

sobota, 14 marca 2015

Spotkanie opłatkowe 2015 rok

15 stycznia 2015 roku, w w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie,odbyło się spotkanie opłatkowo -noworoczne Członków Terenowego Koła Sybiraków w Lubaczowie.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Ks.Dziekan Andrzej Stopyra, Proboszcz Parafii Konkatedralnej w Lubaczowie,Burmistrz Lubaczowa Pan Krzysztof Szpyt i Pan Stanisław Szyk.

Zarząd Oddziału w Jarosławiu reprezentowała Pani Irena Halwa oraz troje członków Zarządu.

Przybyłych Gości powitał Pan Mieczysław Szymoniak. Podziękował wszystkim za przybycie. Ubolewał, że z roku na rok ubywa osób, które przeżyły tę gehennę i Terenowe Koło Sybiraków maleje. W słowie skierowanym do przybyłych powiedział: „Okres Bożego Narodzenia to okres radości, rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole, choince, dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń , kolędowania. Tam, na zesłaniu też były Wigilie...ale takie, których nie zapomnimy do końca życia...”
W imieniu własnym i całego Zarządu Oddziału złożył wszystkim życzenia zdrowia, spokoju, wszelkiej pomyślności, radości w życiu rodzinnym i błogosławieństwa Bożego.
Po przemówieniu Pana Mieczysława Szymoniaka, głos zabrała Pani Lidia Argasińska.W kilku słowach złożyła informację z pracy koła, a następnie odczytała wiersz Mariana Jonkajtysa-" Co to jest Syberia?"
Po wierszu minutą ciszy uczczono pamięć śp. Zofii Garczyńskiej,Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Jarosławiu oraz zmarłych na zesłaniu , a także tych, którzy odeszli już po powrocie do Ojczyzny.
Kolejnym punktem spotkania była część artystyczna w wykonaniu Zespołu"MAGAPAR" pod kierownictwem Pani Barbary Thieme. Szczerymi brawami Sybiracy i zaproszeni goście nagrodzili występ dzieci, wręczając im także drobne upominki.
Ks.Dziekan Andrzej Stopyra poprowadził modlitwę i poświęcił opłatki.Życzył wszystkim obecnym wszystkiego dobrego, zdrowia i spotkania w tym samym gronie za rok na kolejnym już spotkaniu opłatkowym.


Do życzeń dołączył się także Pan Krzysztof Szpyt, Burmistrz Miasta.
Wszyscy dzielili się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia. Poczęstunek, wspólne kolędowanie i rozmowy zakończyły nasze tegoroczne spotkanie opłatkowe, które przygotowane przez Panią Teresę Mielnik i Panią Lidię Argasińską upłynęło w ciepłej i rodzinnej atmosferze.

W związku z rezygnacją z funkcji Prezesa Koła Zdzisława Hadla, zebrani powierzyli pełnienie tej funkcji do końca kadencji Panu Mieczysławowi Szymoniakowi

♦Nie przegap wpisu ♦

♦Czas płynie...♦


Blog powstał w 2015 roku

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.