Szukaj na tym blogu

Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchiwać


       „Pamięć ocalała, bywa  jednak i tak,  
           że i Ona  potrzebuje ocalenia”. 
 
                 - Barbara Janczura.
 
 
       Pamiętajmy, że:

 – 10 lutego 1940 roku wywożono całe rodziny.

– 13 kwietnia 1940 roku wywożono tylko kobiety z dziećmi, ponieważ dwa dni wcześniej aresztowano mężów i ojców.

Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków, można zauważyć różnice w opisach z dwóch powodów.

Najtragiczniejszy los spotkały polskie sieroty, które kierowano do sowieckich sierocińców, zwanych dietdomami. Oprócz nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów oraz do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, opiekunów czy znajomych, ich walka o przetrwanie była z góry przegrana.

Deportacje z 10 lutego, 13 kwietnia i 29 czerwca 1940 roku, a także kolejne z 22 maja oraz 14 i 20 czerwca 1941 roku, były potwornym ciosem zadawanym polskiemu narodowi.

Czy istnieje na nie lekarstwo?

Tak, jest nim prawda i pamięć.

Dziękuję Sybirakom za ich odwagę i poświęcenie.

Obiecuję, że zawsze będę pamiętać o nich!

 
 

środa, 12 lutego 2025

Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Baszni Dolnej i Lisich Jamach.

Teresa Mielnik w Baszni Dolnej i Filii Lisich Jamach   
 
Dzisiejszy dzień był naprawdę wyjątkowy. 12 lutego 2025 roku o godzinie 9:00 w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Lisich Jamach odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Lisich Jamach wraz z nauczycielką, panią Martą Polak, a także także . członkowie Klubu Seniora.
Ważnym punktem tego wydarzenia była relacja pani Teresy Mielnik, Sybiraczki z Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie. Opisała swoje trudne dzieciństwo na zesłaniu, ciężką pracę, która przekraczała siły dziecka, a także tragiczne wydarzenia, takie jak śmierć matki i brata. Nie kryła przy tym wzruszenia. 
 
O swoich książkach oraz o zesłaniu rodziny do dalekiego

niedziela, 9 lutego 2025

Pamięć o Zesłańcach Sybiru w Dachnowie



Dziś, 9 lutego 2025 roku w Dachnowie odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę pierwszej sowieckiej deportacji Polaków z ziem wschodnich.

Wydarzenie to zgromadziło wielu gości, w tym nielicznych Sybiraków z Koła w Lubaczowie, którzy byli świadkami tamtych tragicznych wydarzeń.

Mszy świętej przewodniczył ks. bp Marian Buczek oraz ks. proboszcz Piotr Kornafel.

Po zakończeniu mszy, przed tablicą upamiętniającą deportowanych na Sybir z Dachnowa, usytuowaną na ścianie budynku Zespołu Szkolno-

Pamięć o Zesłańcach Sybiru w Baszni Dolnej

Dziś, 9 lutego 2025 roku, podczas mszy świętej w kościele rzymskokatolickim pw. Św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej wspomniano o pierwszej deportacji Polaków na zesłanie. 

Ksiądz Leszek Bruśniak, proboszcz parafii, w pięknych słowach kilkakrotnie przypomniał o tych, którzy w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku zostali wywiezieni na zesłanie. 

Po mszy świętej miało miejsce złożenie wiązanek i zapalenie

piątek, 7 lutego 2025

Wywiad z Panią Stanisławą Partyką w Radrużu

7 lutego 2025 roku w budynku muzealnym przy Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbyło się spotkanie z Sybiraczką, Panią Stanisławą Partyką z domu Strut, emerytowaną nauczycielką. Pani Stanisława, pochodząca z niezapomnianego Miłkowa, urodziła się w 1941 roku w Besarabii.

Rozmowa dotyczyła jej dziecięcych wspomnień z obczyzny, lat powojennych po powrocie do Polski (Futory, Oleszyce) oraz jej kariery zawodowej na terenie powiatu lubaczowskiego.