Nazwa zaproponowana przez Zarząd Terenowego Koło Sybiraków w Lubaczowie, została przyjęta 29 października 2020 na sesji Rady Miejskiej.
Gdyby nie pandemia, to wyjątkowe wydarzenie z zamontowaniem tablic z napisem „ Rondo Zesłańców Sybiru” rozpoczęłoby się mszą świętą, po której, wraz z pocztami sztandarowymi Kombatantów, Związków Sybiraków, szkół, uczestnicy przeszliby ulicami Lubaczowa na teren ronda, gdzie nastąpiłoby jego poświęcenie.
Tablice zamontowano 9 grudnia 2020 roku. Sam moment zamontowania był bardzo skromny, bez Hymnu Sybiraków, bez Sybiraków, młodzieży, mieszkańców miasta i bez sztandarów. Tylko w obecności kilku pracowników Urzędu Miasta.
Pomysłodawcą był Pan Stanisław Myśliwy z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaczowie, który zaproponował by powstające na skrzyżowaniu ulic gen. Stanisława Dąbka i kard. Stefana Wyszyńskiego rondo nazwać Rondem Sybiraka.
O trwałym znaku pamięci pomyślał też Zarząd Terenowego Koła Sybiraków w Lubaczowie, kierując pisma na ręce Burmistrza Miasta Lubaczowa i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Lubaczowie.
Od autorki bloga:
Rondo, to taki rodzaj skrzyżowania, który łączy.
Istotnym, historycznym elementem symboliki ronda jest fakt, iż znajduje się nieopodal stacji PKP, czyli miejsca, z którego odchodziły transporty z zesłańcami.
Sybir to wielowiekowe represje wobec Polaków. Więzienia, obozy, zsyłki na całe terytorium ZSRR i polskie cierpienia z tym związane, a tego ofiary to Sybiracy. Naród to łańcuch pokoleń. Każde następne pokolenie powinno kultywować pamięć, nie tylko cierpień, gdy doznamy klęski, ale także zabiegać o dziejowe sukcesy. Czerpać dumę z męstwa zesłańców, którzy ocalili godność. Rondo Zesłańców Sybiru to uhonorowanie wszystkich poszkodowanych, a dla młodzieży patriotyczna lekcja, do zapamiętania dziejów.
Sybiracy mają nadzieję, że dzięki temu pamięć o zesłanych w głąb Związku Sowieckiego przetrwa na długie lata. Bo jeśli my nie będziemy dbać o naszą historię, to nikt inny za nas tego nie zrobi.
Dzięki tej inwestycji poprawiło się także bezpieczeństwo w ruchu drogowym, co jest bezcenne
.