♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

wtorek, 30 kwietnia 2019

V Spotkanie Pokoleń.
 

28 kwietnia 2019 roku Stowarzyszenie „Czas na Pomoc” uczciło Ofiary zesłań na Sybir i Besarabię, organizując V Spotkanie Pokoleń w Oleszycach. 

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Oleszycach, celebrowaną przez ks. Pawła Derylaka. W wygłoszonej homilii nawiązał do sowieckiej deportacji Polaków na Sybir i Beserabię, która była jedną z najcięższych zbrodni dokonanych na polskim narodzie,

mówiąc o ciężkiej pracy, głodzie, trudnych warunkach egzystencji, o powrocie z zesłania, trudnym życiu w czasach PRLu. Na zakończenie życzył, aby w przyszłym roku nikogo z obecnych uczestników nie zabrakło na kolejnym spotkaniu.
Po mszy świętej uczestnicy udali się do Miejsko-Gminnego
Ośrodka Kultury w Oleszycach, gdzie odbyła się druga część spotkania, którą rozpoczęła krótka projekcja filmu zmontowanego z wcześniejszych spotkań.   

                            
Spotkanie poprowadziła wiceprezes Stowarzyszenia Maria Lechowicz,  

która po przywitaniu zaproszonych gości, zaprosiła na montaż słowno-muzyczny pt. „Syberyjskie Anioły”, przygotowany przez uczniów SP w Zalesiu, pod kierunkiem pani Barbary Wołoszyn. Bogaty w poezję sybiracką i pieśni patriotyczne spektakl, wzruszył zgromadzoną publiczność tak mocno, że na policzkach niektórych można było dostrzec łzy.


 
      
Kolejnym punktem spotkania była premiera książki Barbary Janczury zatytułowanej "Ponury cień Sybiru-wspomnienia z zesłania”, wydanej własnym sumptem. Barbara Janczura to córka i wnuczka Sybiraków, wnuczka żołnierza Armii Andersa - Wojciecha Mielnika, który przeszedł wojenny szlak z Syberii aż po Anglię, by następnie wrócić do Polski, w której był później represjonowany przez władze komunistyczne.

 
  


                                                                                                                  Pamięć ocala, bywa jednak i tak, że i Ona potrzebuje ocalenia - powiedziała, podkreślając, iż wspomnieniami zabiera swojego Czytelnika w smutną podróż- tam, gdzie pokruszono serca i zatrzymał się czas. 

Zaprezentowała także tomik wierszy pt.: "Zobowiązanie", nawiązujących do tragicznych wspomnień Jej rodziny z zesłania. 

 
 
Kwiecień to miesiąc pamięci o Golgocie Wschodu, dlatego też zgromadzeni goście mieli przyjemność wysłuchać koncertu zespołu wokalno-instrumentalnego  “Cztery Pory Roku”, który zaprezentował piękne polskie pieśni patriotyczne, okraszając swój występ komentarzem mającym na celu wprowadzenie refleksyjno-poetyckie w temat przedstawianej twórczości. 

 
Wśród zaproszonych gości była również przedstawicielka Terenowego Koła Sybiraków w Lubaczowie, pani Teresa Mielnik. 

Przy poczęstunku, kawie i ciasteczkach zakończyło się V Spotkanie Pokoleń ze świadkami tamtych tragicznych wydarzeń. To była ogromna przyjemność i cudownie spędzony czas. 

P.S. Książka Barbary Janczury "Ponury cień Sybiru-wspomnienia z zesłania” znajduje się w zasobach Muzeum Kresów w Lubaczowie.
                   

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.


♦Emblematy na pomnikiI♦

Takimi porcelankami powinny być oznaczone groby Sybiraków.
Producent:
Foto Ceramika Opal ul. Zembrzycka 112b 22-445 Lublin                                        biuro@opal.lublin.pl +48 81 744 99 00