Szukaj na tym blogu

Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchiwać


       „Pamięć ocalała, bywa  jednak i tak,  
           że i Ona  potrzebuje ocalenia”. 
 
                 - Barbara Janczura.
 
 
       Pamiętajmy, że:

 – 10 lutego 1940 roku wywożono całe rodziny.

– 13 kwietnia 1940 roku wywożono tylko kobiety z dziećmi, ponieważ dwa dni wcześniej aresztowano mężów i ojców.

Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków, można zauważyć różnice w opisach z dwóch powodów.

Najtragiczniejszy los spotkały polskie sieroty, które kierowano do sowieckich sierocińców, zwanych dietdomami. Oprócz nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów oraz do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, opiekunów czy znajomych, ich walka o przetrwanie była z góry przegrana.

Deportacje z 10 lutego, 13 kwietnia i 29 czerwca 1940 roku, a także kolejne z 22 maja oraz 14 i 20 czerwca 1941 roku, były potwornym ciosem zadawanym polskiemu narodowi.

Czy istnieje na nie lekarstwo?

Tak, jest nim prawda i pamięć.

Dziękuję Sybirakom za ich odwagę i poświęcenie.

Obiecuję, że zawsze będę pamiętać o nich!

 
 

wtorek, 21 września 2021

Światowy Dzień Sybiraka w Baszni Dolnej.



Światowy Dzień Sybiraka w Baszni Dolnej.

 
Obchodzony 17 września Światowy Dzień Sybiraka to żywa lekcja historii oraz hołd dla zesłańców, to dzień pamięci o dramacie rodaków skazanych na zsyłkę. Dzień, w którym wspomnienie o trudnej historii naszego narodu buduje w nas siłę i szacunek do wolnej Polski.

Samorząd Gminy Lubaczów z Panem Wiesławem Kaplem – Wójtem Gminy, przedstawiciele Terenowego Koła Sybiraków w Lubaczowie-Pani Adela Ślimak i Pani Barbara Janczura-członek Zarządu Koła), dyrekcja oraz uczniowie ZSP w Baszni Dolnej, strzelcy, harcerze, strażacy oraz mieszkańcy sołectwa Basznia Dolna uczcili w piątek (17 września) Dzień Sybiraka, oddając  hołd ofiarom - mieszkańcom Gminy Lubaczów wywiezionym na Sybir      w 1940 roku, zmarłym na nieludzkiej ziemi i ocalałym. 

Uroczystość rozpoczęła Msza Św.  w kościele pw.  Św. Andrzeja Boboli  

niedziela, 19 września 2021

Światowy Dzień Sybiraka w Lubaczowie.



Światowy Dzień Sybiraka w Lubaczowie.
 
W Światowym Dniu Sybiraka obchodzonym w 82. Rocznicę Napaści Sowieckiej na Polskę, Lubaczów oddał hołd ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń. Ich pamięć uczczono w piątek, 17 września 2021 roku, wieczorną Mszą Świętą w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej  w Lubaczowie, odprawioną przez Dziekana Księdza Kanonika Andrzeja Stopyrę proboszcza Parafii Konkatedralnej. 
 
W wygłoszonej homilii ksiądz Proboszcz przypomniał o tragicznym momencie w dziejach Narodu i Państwa. Słowa ks. Andrzeja Stopyry oraz niewypowiedziane myśli wszystkich uczestników Mszy Św. można zamknąć wspólną, złotą klamrą: 
 
 – NIE ZAPOMNIMY! – 
 
To potwierdza życiową prawdę; w Imię Boga trzeba przebaczyć, a w imię ludzkości pamiętać. Takie zachowanie ma w sobie katolik, który kumuluje pozytywne cechy humanitaryzmu, oddalając przemoc, wzgardę i śmierć, którą tak łatwo serwowali nasi sąsiedzi. 
 
 W obchodach wzięli udział przedstawiciele zesłańców i ich potomków,

Dzień Sybiraka 2021. Objazdowe odwiedziny.




„Sybirakom, męczennikom kaprysu historii XX w.” 
 
Objazdowe odwiedziny.
 
Sybirakom, męczennikom kaprysu historii XX w., w 81. rocznicę deportacji Polaków na Sybir, miały być poświęcone tegoroczne obchody Dnia Sybiraka w Lubaczowie. Jednak niepewny czas epidemii i wiele innych zawirowań spowodowały, że uroczystości i tym razem przełożone zostały na 2022 rok. 
 
Podobnie jak w roku ubiegłym na prośbę Sybiraków i ich rodzin, podjęliśmy decyzję o wcześniejszych objazdowych odwiedzinach, po uprzednim telefonicznym umówieniu się na dany dzień i godzinę. 
 
I tak w dniach od 25 lipca 2021 r.do 15 sierpnia 2021 r., Pani Teresa Mielnik-skarbnik i Pani Barbara Janczura-członek Zarządu, odwiedziły wszystkich Sybiraków. Od 13 września 2021 r. Pani Barbara Janczura odwiedziła Sponsorów, a także osoby zaprzyjaźnione i współpracujące        z Kołem.
 
Rocznice to okazja do podziękowania i uhonorowania osób wyróżniających się, wieloletnich członków i aktywnych działaczy Koła. Ich zaangażowanie w pracę na rzecz krzewienia wiedzy o Sybirakach, udział w przedsięwzięciach upamiętniających fakty z najnowszej historii Polski zostały docenione przez Zarząd Główny Sybiraków w Warszawie.
 
Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków odznaczeni zostali: 
 
Ilnicka Katarzyna,
Konosow Mikołaj,
Konosow Włodzimierz,
Lentowicz Maria,
Mazepa Bronisława,
Nieckarz Maria,
Ślimak Adela,
Wołoszyn Janina.
 
Podczas wizyt wymienionym Sybirakom Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla ZS wręczyła Pani Teresa Mielnik. Po akcie dekoracji obie panie złożyły gratulacje z przyznanego odznaczenia i wyrazy wdzięczności