♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

wtorek, 25 września 2018

Medale „Pro Patria" rozdane


 ♦ Medale „Pro Patria" rozdane ♦

23 września 2018 roku podczas obchodów Dnia Sybiraka, Sybiracy z Terenowego Koła w Lubaczowie zostali wyróżnieni i odznaczeni Medalem „Pro Patria".

Inicjatorem powstania Koła Terenowego w Lubaczowie był pan Zdzisław Hadel i nieprzerwanie przez 25 lat pełnił funkcję prezesa. 

Od samego początku w Kole pracowali także pan Henryk Tabin oraz pani Teresa Mielnik. 
W 2015 r. funkcję prezesa objął pan Mieczysław Szymoniak, funkcję zastępcy p. Lidia Argasińska. 

To niestrudzeni orędownicy prawdy historycznej, oddani krzewieniu idei sybirackiej, pielęgnowaniu pamięci o rozrzuconych polskich kościach, tam, na nieludzkiej ziemi, to przykład patriotyzmu nie na pokaz, ale noszonego głęboko w sercu. 

Znakomita pamięć, życzliwość i ogromny wkład w kultywowanie pamięci o tragicznych losach Polaków na nieludzkiej ziemi, to tylko nieliczne cechy Pani Katarzyny Załogi, 99 letniej Sybiraczki, seniorki lubaczowskiego Koła.

W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek Koła Terenowego w Lubaczowie i Zarządu Głównego Związku Sybiraków, decyzją nr 1379 z dnia 11 września 2018 r., uhonorował Medalem „Pro Patria”:

Panią Lidię Teresę Argasińską
Pana Zdzisława Hadla 

Panią Teresę Marcelę Mielnik
Pana Mieczysława Szymoniaka
Pana Henryka Tabina 

Panią Katarzynę Załogę 

Medale wręczyła pani Magdalena Poślad-Sikorka –przedstawiciel Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medal"Pro-Patria" odbiera pani Lidia Teresa Argasińska
W imieniu pana Zdzisława Hadla 
Medal "Pro-Patria"  odbiera syn pan Zdzisław Hadel


Medal "Pro-Patria" odbiera pani Teresa Mielnik

W imieniu pana Henryka Tabina
Medal" Pro-Patria" odbiera żona pani Maria Tabin

Medal odbiera pan Mieczysław Szymoniak

W imieniu pani Katarzyny Załogi
            Medal odbiera córka pani Stanisława Agacińska
Medal „Pro Patria” ma formę metalowego krążka o średnicy 36 mm, fakturowanego, srebrzonego i oksydowanego. Na awersie, w centralnym miejscu umieszczono wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej z przełomu XVII i XVIII wieku. Orzeł oparty jest po lewej stronie o kosę bojową, a po prawej o szablę polską, wzór 1921/22. Na rewersie natomiast znajduje się napis „Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych”. W centralnej części medalu umieszczony został dwuwyrazowy napis: „Pro Patria”, a pod nim poziomo daty: „1768” i „1989”. Są to daty Konfederacji Barskiej oraz roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod datami umieszczono także układ gałązek – po lewej stronie z liśćmi dębowymi symbolizującymi cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę, a po prawej stronie wawrzyn, który uosabia zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt. Dodatkowo, centralnie pod napisem „Pro Patria” umieszczono odwzorowanie krzyża pochodzące z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i sztandarów jazdy, ustalonego w 1919 r. Medal zawieszony jest na wstążce szerokości 38 mm z centralnie umieszczonym paskiem ciemnogranatowym szerokości 10 mm i dwoma pąsowymi paskami o szerokości 10 mm przedzielonymi srebrzystymi prążkami o szerokości 2 mm i prążkami czarnymi o szerokości 2 mm na obydwu brzegach wstążki.

Na podstawie zatwierdzonego przez Komisję Heraldyczną przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji regulaminu nadawania Medalu „Pro Patria”, mogą być nim honorowane osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Fotografia: Iwona Buczko 

♦Nie przegap wpisu ♦

♦Czas płynie...♦


Blog powstał w 2015 roku

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.