♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

wtorek, 10 listopada 2015

Obchody Święta Niepodległości11 listopada - to dzień bliski sercu każdego Polaka - Patrioty, dzień radosny, symboliczny kres rozbiorów i odzyskanie wolności po 123 latach zaborów.
Święto Niepodległości obchodzone jest uroczyście w całej Polsce i w naszym Lubaczowie. To czas refleksji i zadumy nad losami Ojczyzny.

Aby oddać hołd wszystkim bohaterom, którzy poświęcili swe życie za naszą umiłowaną Ojczyznę w czasie powstań narodowych, w czasie zawieruchy wojennej, w niemieckich lagrach i na nieludzkiej ziemi Sybiru, władze miasta Lubaczowa przygotowały bardzo bogaty program uroczystości.

Jak co roku delegacje sztandarowe, zaproszeni goście i przedstawiciele miast partnerskich ruszą spod Ratusza w stronę Pomnika Niepodległości, gdzie po odegraniu hymnu państwowego, okolicznościowych wystąpieniach  złożą symboliczne  wiązanki kwiatów.

Kolejnym punktem uroczystości będzie przejście do konkatedry, gdzie można będzie wysłuchać montażu słowno-muzycznego, który wykona Teatr Dziecięcy „Lentylki” oraz sekcje MDK.
O godz. 11:00 w lubaczowskiej konkatedrze odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Kanonika Andrzeja Stopyrę.
O godz. 12:30 w Zespole Zamkowo-Parkowym nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej posadzenie „Dębów Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”.
Po południu, o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury Narodowe Święto Niepodległości w Lubaczowie zakończy koncert patriotyczny „Przystanek Niepodległości”. Na scenie wystąpią Ewa Szlachcic (śpiew), Piotr Bogutyn (gitara akustyczna) i Dominik Dudzik (kontrabas/pianino).

Podeszły wiek naszych Sybiraków z Lubaczowa nie sprzyjaja dużej aktywności . W ich imieniu symboliczną biało czerwoną wiązankę złożą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie.Słowo od autorki bloga:

To dzięki takim uroczystościom możemy zrozumieć jak wielkim darem dla każdego z nas jest wolność. O nią walczyli Polacy na przestrzeni wielu lat. Trzeba tę wolność jednak mądrze wykorzystać, nie zapominając o Bogu.

Decydując się na udział w tym uroczystym święcie w sposób symboliczny nawiązujemy dialog z naszą chlubną historią narodową. Zdajemy sobie sprawę, że ofiary poniesione w walce nie poszły na marne. Dowodem na to jest nasza obecność i państwowy status takiej uroczystości.

Takie spotkania to lekcja patriotyzmu i historii naszej Ojczyzny, której na imię Polska i naszej małej Ojczyzny, której na imię Lubaczów.♦Nie przegap wpisu ♦

♦Czas płynie...♦


Blog powstał w 2015 roku

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.