Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchiwać


       „Pamięć ocalała, bywa  jednak i tak,  
           że i Ona  potrzebuje ocalenia”. 
 
                 Barbara Janczura.
 
 
         10 lutego 1940 roku wywożono całe rodziny.
     
        13 kwietnia 1940 roku wywożono kobiety z dziećmi, ponieważ dwa dni wcześniej aresztowano mężów i ojców.

Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie, walka o przetrwanie, była z góry przegrana.
 
 

wtorek, 7 lipca 2015

Nagroda IPN „Świadek Historii”.


Zdjęcie pochodzi ze strony: www. ipn.gov.pl

Honorowe wyróżnienie „Świadek Historii” to lokalny odpowiednik ogólnopolskiej nagrody Kustosz Pamięci Narodowej przyznawanej od 2002 r. przez Instytut Pamięci Narodowej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego z lat 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu. Nagroda „Świadek Historii” jest przyznawana przez regionalne oddziały IPN osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu
Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele popularyzacji historii. Laureatów nagrody „Świadek Historii” wyłania kapituła, której przewodniczy prezes IPN.
5 listopada 2013 roku  w gronie wyróżnionych była lubaczowianka - Lidia Argasińska, deportowana w latach 40. do Kazachstanu, działaczka Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie, autorka wspomnień z tego tragicznego okresu .
17 czerwca 2015 roku, Pani Lidia Argasińska otrzymała pismo z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Rzeszowie, Instytutu Pamięci Narodowej,  następującej treści:

" Historia najnowsza okazała się dla Polski wyjątkowo trudna. naród polski, który w 1918 roku wywalczył wolność, już niebawem musiał ponownie stawić czoła Niemcom i Związkowi Sowieckiemu, dążącym do unicestwienia naszego państwa. Polacy zdołali udowodnić, że są warci niepodległego kraju, godnie stawiając opór nieludzkim ideologiom nazizmu i komunizmu.

Utrwalanie pamięci oraz wspieranie procesu kształcenia historycznego jest naszym wspólnym obowiązkiem. Temu celowi służy realizowany przez IPN projekt edukacyjny:" O tym nie można zapomnieć-spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów".
Chciałabym serdecznie Pani  podziękować i wyrazić wdzięczność za pomoc, życzliwość i okazane serce. Dla młodych ludzi spotkanie z Panią było przede wszystkim niezapomnianą lekcją historii. wynikiem końcowym szeregu zrealizowanych przez uczniów zadań w projekcie są sporządzone przez nich notacje, najważniejszym jednak rezultatem jest zmiana w myśleniu młodzieży o przeszłości i o pokoleniu, które doświadczyło okropności II wojny światowej".
                                     
Dyrektor Oddziału IPN  w Rzeszowie 
dr Ewa Leniart