 |
Zdjęcie pochodzi ze strony: www. ipn.gov.pl
|
Honorowe wyróżnienie „Świadek Historii” to lokalny odpowiednik
ogólnopolskiej nagrody Kustosz Pamięci Narodowej przyznawanej od 2002 r.
przez Instytut Pamięci Narodowej za szczególnie aktywny udział w
upamiętnianiu historii Narodu Polskiego z lat 1939-1989, a także za
działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu. Nagroda
„Świadek Historii” jest przyznawana przez regionalne oddziały IPN osobom
szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu
Polskiego w
regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele
popularyzacji historii. Laureatów nagrody „Świadek Historii” wyłania
kapituła, której przewodniczy prezes IPN.
5 listopada 2013 roku w gronie wyróżnionych była lubaczowianka - Lidia Argasińska, deportowana w latach 40. do Kazachstanu, działaczka
Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie, autorka wspomnień z tego
tragicznego okresu .
17 czerwca 2015 roku, Pani Lidia Argasińska otrzymała pismo z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Rzeszowie, Instytutu Pamięci Narodowej, następującej treści:
" Historia najnowsza okazała się dla Polski wyjątkowo trudna. naród polski, który w 1918 roku wywalczył wolność, już niebawem musiał ponownie stawić czoła Niemcom i Związkowi Sowieckiemu, dążącym do unicestwienia naszego państwa. Polacy zdołali udowodnić, że są warci niepodległego kraju, godnie stawiając opór nieludzkim ideologiom nazizmu i komunizmu.
Utrwalanie pamięci oraz wspieranie procesu kształcenia historycznego jest naszym wspólnym obowiązkiem. Temu celowi służy realizowany przez IPN projekt edukacyjny:" O tym nie można zapomnieć-spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów".
Chciałabym serdecznie Pani podziękować i wyrazić wdzięczność za pomoc, życzliwość i okazane serce. Dla młodych ludzi spotkanie z Panią było przede wszystkim niezapomnianą lekcją historii. wynikiem końcowym szeregu zrealizowanych przez uczniów zadań w projekcie są sporządzone przez nich notacje, najważniejszym jednak rezultatem jest zmiana w myśleniu młodzieży o przeszłości i o pokoleniu, które doświadczyło okropności II wojny światowej".
Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie
dr Ewa Leniart