♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

wtorek, 7 lipca 2015

Nagroda IPN „Świadek Historii”.


Zdjęcie pochodzi ze strony: www. ipn.gov.pl

Honorowe wyróżnienie „Świadek Historii” to lokalny odpowiednik ogólnopolskiej nagrody Kustosz Pamięci Narodowej przyznawanej od 2002 r. przez Instytut Pamięci Narodowej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego z lat 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu. Nagroda „Świadek Historii” jest przyznawana przez regionalne oddziały IPN osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu
Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele popularyzacji historii. Laureatów nagrody „Świadek Historii” wyłania kapituła, której przewodniczy prezes IPN.
5 listopada 2013 roku  w gronie wyróżnionych była lubaczowianka - Lidia Argasińska, deportowana w latach 40. do Kazachstanu, działaczka Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie, autorka wspomnień z tego tragicznego okresu .
17 czerwca 2015 roku, Pani Lidia Argasińska otrzymała pismo z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Rzeszowie, Instytutu Pamięci Narodowej,  następującej treści:

" Historia najnowsza okazała się dla Polski wyjątkowo trudna. naród polski, który w 1918 roku wywalczył wolność, już niebawem musiał ponownie stawić czoła Niemcom i Związkowi Sowieckiemu, dążącym do unicestwienia naszego państwa. Polacy zdołali udowodnić, że są warci niepodległego kraju, godnie stawiając opór nieludzkim ideologiom nazizmu i komunizmu.

Utrwalanie pamięci oraz wspieranie procesu kształcenia historycznego jest naszym wspólnym obowiązkiem. Temu celowi służy realizowany przez IPN projekt edukacyjny:" O tym nie można zapomnieć-spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów".
Chciałabym serdecznie Pani  podziękować i wyrazić wdzięczność za pomoc, życzliwość i okazane serce. Dla młodych ludzi spotkanie z Panią było przede wszystkim niezapomnianą lekcją historii. wynikiem końcowym szeregu zrealizowanych przez uczniów zadań w projekcie są sporządzone przez nich notacje, najważniejszym jednak rezultatem jest zmiana w myśleniu młodzieży o przeszłości i o pokoleniu, które doświadczyło okropności II wojny światowej".
                                     
Dyrektor Oddziału IPN  w Rzeszowie 
dr Ewa Leniart
♦Nie przegap wpisu ♦

♦Czas płynie...♦


Blog powstał w 2015 roku

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.