♦ Do Młodych ! ♦


Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.Pieśń dedykowana Matkom Sybiraczkom


"Moja matko ja wiem" - pieśń z Koła w Kołobrzegu

Moja Matko ja wiem ile nocy nie spałaś

Gdy przy pryczy klęczałaś kiedy ja chory był
W ciszy nocy szeptałaś, Boże spraw, Boże ratuj me dziecię
Boże daj by mój synek maleńki wyzdrowiał i żył.


Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję
Po ziemniaki, kapustę i chleb
I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile
W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew


Matko moja to Ty, tylko Ty nas uczyłaś
Kochać Boga w piosence, pacierzu i snach
Dzięki Tobie o Matko do ojczyzny wróciłem
Dzięki Tobie ja żyję ja kocham o Matko ja śnię .......


Translate

Szukaj na tym blogu

wtorek, 30 stycznia 2018

IV Spotkanie Pokoleń w Oleszycach


                                                   
Pod hasłem „Pamięć serca nazywa się wdzięcznością" upłynęło IV Spotkanie Pokoleń, które odbyło się w niedzielę 28 stycznia 2018 roku w Oleszycach.Coroczne wydarzenie jest inicjatywą Zarządu Stowarzyszenia "Czas na pomoc" w Oleszycach, któremu przewodniczy Zbigniew Dorota i Maria Lechowicz. To okazja do spotkania się i uczczenia pamięci ofiar wywozu na Sybir i Besarabię mieszkańców z terenu powiatu lubaczowskiego przez osoby, które przeżyły i są "żywą" kartą historii.

O godz. 15:00 w Kościele NNMB zgromadzili się Sybiracy, Besarabijczycy, zaproszeni goście, mieszkańcy Oleszyc i okolic, którzy od Eucharystii rozpoczęli swoje spotkanie. Modlitwie przewodniczył ks. Józef Dudek, który w kazaniu wspominał o 


dzielnej postawie wobec różnych okupacji jakie spadały na nasz kraj. Odniósł się również do trudów życia osób zesłanych w czasie II wojny światowej.


Po Mszy Świętej zgromadzeni udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury na dalszą część uroczystości.


Od przywitania osób, które przeżyły wywózki na Syberię i Besarabię przedstawicieli władz samorządowych oraz mieszkańców Oleszyc i okolic, pani Maria Lechowicz, z-ca prezesa Stowarzyszenia ”Czas na pomoc", rozpoczęła spotkanie. Przypomniała o trudnej podroży w przeszłość po rozległych bliznach, pokrywających liczne pokoleniowe rany, zadane w tamtych już odległych latach.Minutą ciszy oddano hołd tym, którzy na zawsze pozostali na "nieludzkiej ziemi" i tym, którzy odeszli na Wieczną Wartę już w wolnej i tak bardzo umiłowanej Ojczyźnie.


Kolejnym punktem programu było wręczenie pamiątkowych statuetek, w postaci wagonu symbolizującego Polską Golgotę Wschodu. Otrzymali je nie tylko Sybiracy i Besarabijczycy Koła w Oleszycach, ale również zaproszeni Sybiracy, w osobach :


p. Jan Brzyski - prezes Koła w Dachnowie


p. Teresa Mielnik - skarbnik Koła w Lubaczowie


p. Stanisława Partyka - członek Koła w Lubaczowie


p. Barbara Janczura - członek Koła w LubaczowieKolejnym punktem programu był piękny i wzruszający występ uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu, opracowany przez p. Barbarę Wołoszyn. Kolejny występ przykuł sporą uwagę publiczności, która ożywiła się za sprawą zespołu Bies Band z Przemyśla, w którego skład wchodziły utalentowane wokalnie i niezwykle urocze artystki, które zaprezentowały szeroki przekrój utworów od rozrywkowych poprzez pieśni patriotyczne do kolęd.Zwieńczeniem spotkania był opłatek połączony z poczęstunkiem przygotowanym przez Zespół Szkół w Oleszycach.Telewizja Lubaczów przedstawiła relację z tego spotkania:
♦Nie przegap wpisu ♦

♦Czas płynie...♦


Blog powstał w 2015 roku

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękuję za czas, który poświęciłeś, aby tu być .
Mam nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.