Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchiwać


       „Pamięć ocalała, bywa  jednak i tak,  
           że i Ona  potrzebuje ocalenia”. 
 
                 Barbara Janczura.
 
 
         10 lutego 1940 roku wywożono całe rodziny.
     
        13 kwietnia 1940 roku wywożono kobiety z dziećmi, ponieważ dwa dni wcześniej aresztowano mężów i ojców.

Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie, walka o przetrwanie, była z góry przegrana.
 
 

wtorek, 25 września 2018

Medale „Pro Patria" rozdane


 ♦ Medale „Pro Patria" rozdane ♦

23 września 2018 roku podczas obchodów Dnia Sybiraka, Sybiracy z Terenowego Koła w Lubaczowie zostali wyróżnieni i odznaczeni Medalem „Pro Patria".

Inicjatorem powstania Koła Terenowego w Lubaczowie był pan Zdzisław Hadel i nieprzerwanie przez 25 lat pełnił funkcję prezesa. 

Od samego początku w Kole pracowali także pan Henryk Tabin oraz pani Teresa Mielnik. 
W 2015 r. funkcję prezesa objął pan Mieczysław Szymoniak, funkcję zastępcy p. Lidia Argasińska. 

To niestrudzeni orędownicy prawdy historycznej, oddani krzewieniu idei sybirackiej, pielęgnowaniu pamięci o rozrzuconych polskich kościach, tam, na nieludzkiej ziemi, to przykład patriotyzmu nie na pokaz, ale noszonego głęboko w sercu. 

Znakomita pamięć, życzliwość i ogromny wkład w kultywowanie pamięci o tragicznych losach Polaków na nieludzkiej ziemi, to tylko nieliczne cechy Pani Katarzyny Załogi, 99 letniej Sybiraczki, seniorki lubaczowskiego Koła.

W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci w walce o 



niepodległość Ojczyzny, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek Koła Terenowego w Lubaczowie i Zarządu Głównego Związku Sybiraków, decyzją nr 1379 z dnia 11 września 2018 r., uhonorował Medalem „Pro Patria”:

Panią Lidię Teresę Argasińską
Pana Zdzisława Hadla 

Panią Teresę Marcelę Mielnik
Pana Mieczysława Szymoniaka
Pana Henryka Tabina 

Panią Katarzynę Załogę 

Medale wręczyła pani Magdalena Poślad-Sikorka –przedstawiciel Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.



 Medal"Pro-Patria" odbiera pani Lidia Teresa Argasińska




W imieniu pana Zdzisława Hadla 
Medal "Pro-Patria"  odbiera syn pan Zdzisław Hadel


Medal "Pro-Patria" odbiera pani Teresa Mielnik

W imieniu pana Henryka Tabina
Medal" Pro-Patria" odbiera żona pani Maria Tabin

Medal odbiera pan Mieczysław Szymoniak

W imieniu pani Katarzyny Załogi
            Medal odbiera córka pani Stanisława Agacińska
Medal „Pro Patria” ma formę metalowego krążka o średnicy 36 mm, fakturowanego, srebrzonego i oksydowanego. Na awersie, w centralnym miejscu umieszczono wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej z przełomu XVII i XVIII wieku. Orzeł oparty jest po lewej stronie o kosę bojową, a po prawej o szablę polską, wzór 1921/22. Na rewersie natomiast znajduje się napis „Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych”. W centralnej części medalu umieszczony został dwuwyrazowy napis: „Pro Patria”, a pod nim poziomo daty: „1768” i „1989”. Są to daty Konfederacji Barskiej oraz roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod datami umieszczono także układ gałązek – po lewej stronie z liśćmi dębowymi symbolizującymi cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę, a po prawej stronie wawrzyn, który uosabia zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt. Dodatkowo, centralnie pod napisem „Pro Patria” umieszczono odwzorowanie krzyża pochodzące z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i sztandarów jazdy, ustalonego w 1919 r. Medal zawieszony jest na wstążce szerokości 38 mm z centralnie umieszczonym paskiem ciemnogranatowym szerokości 10 mm i dwoma pąsowymi paskami o szerokości 10 mm przedzielonymi srebrzystymi prążkami o szerokości 2 mm i prążkami czarnymi o szerokości 2 mm na obydwu brzegach wstążki.

Na podstawie zatwierdzonego przez Komisję Heraldyczną przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji regulaminu nadawania Medalu „Pro Patria”, mogą być nim honorowane osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.




Fotografia: Iwona Buczko