♦Mapa zesłań♦

♦ Do Młodych ! ♦
Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się

od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!
Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.

Jeśli nie MY, to KTO?

Jeśli nie MY, to KTO?

Translate

Szukaj na tym blogu

.

niedziela, 18 września 2016

Uroczystości Dnia Sybiraka                                                     
Z okazji Dnia Sybiraka 17 września 2016 roku, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łaskawej w Lubaczowie odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne. Całość rozpoczęła Msza św. w intencji zmarłych Sybiraków oraz tych wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. kan. mgr Andrzej Stopyra, Proboszcz Parafii Konkatedralnej, Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego.

W przepięknym kazaniu ks. kan. mgr Andrzeja Stopyra niezwykle obrazowo przedstawił losy Sybiraków.


Wśród zebranych w kościele Sybiraków, ich rodzin i sympatyków nie było chyba osoby, której słowa ks. kan. mgr Andrzeja Stopyry nie wycisnęły łez wzruszenia.

Po mszy św. złożono wieńce i kwiaty i zapalono symboliczny znicz.Od lewej: Bronisława Mazepa, Mieczysław Szymoniak z żoną, Teresa Mielnik
  Słowo od autorki :

W podziwie dla Sybiraków skłaniamy głowę, wdzięczni za przykład  wierności, męstwa i wielkich otwartych serc. Dziękujemy za  Wasze świadectwo, jakie dajecie nam młodemu pokoleniu. A to świadectwo zawiera w sobie nie tylko wymiar cierpienia, goryczy straconych lat, ale może przede wszystkim wymiar wiary, która pomagała przetrwać trudny czas. Wasze wypowiedzi, zachowane listy i pozostawione zapiski są świadectwem żywej i mocnej wiary. 

W takie święta jak dzisiejszy dzień , w pamięci Sybiraków powracają

sceny i wspomnienia tamtych wydarzeń, których byli uczestnikami i świadkami. Nie dziwimy się łzom wzruszenia w ich oczach, oni tę uroczystość najbardziej przeżywają. Ludzie, którzy doświadczyli deportacji, nigdy o niej nie zapomną. Ta wywózka odbiła piętno w ich pamięci i choć pewnie chcieliby o tym zapomnieć- nie potrafią!

Próbujemy zrozumieć udrękę Sybiraków, wczuć w ich cierpienie. Wiemy jednak, że tylko ten, kto przeżył tamte chwile, potrafi zrozumieć to do końca. 


♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękujemy za czas, który poświęciłeś, aby być tu z nami.
Mamy nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.♦Wszelkie prawa zastrzeżone ♦

Przedruk, kopiowanie, publikowanie i użytek w celach komercyjnych wymaga zgody autorki bloga.
.