♦Mapa zesłań♦

♦ Do Młodych ! ♦
Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się

od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!
Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.

Jeśli nie MY, to KTO?

Jeśli nie MY, to KTO?

Translate

Szukaj na tym blogu

.

poniedziałek, 6 lipca 2015

Spotkania pokoleń

Spotkania pokoleń od lat są tradycją członków naszego Koła. Systematycznie spotykamy się z młodzieżą szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu lubaczowskiego i nie tylko.

Nas Sybiraków wciąż ubywa - czas jest nieubłagany. Ze 138 członków zapisanych do Koła w Lubaczowie w chwili jego powstawania dziś pozostało już niewiele ponad 48 osób. Tragiczne przeżycia odcisnęły swoje piętno na życiu każdego z nas, a koszmary wciąż wracają. Nie ma wśród nas Sybiraka, który nie pozostawił kogoś na tamtej ziemi – rodziców, przyjaciół, sąsiadów. Dlatego też tak ważne jest przypominanie młodym tamtych tragicznych wydarzeń, ukazanie historii zsyłek, martyrologii nas-obywateli polskich i naszych niełatwych powrotów na ojczystą ziemię.

W ramach projektu edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które
przeszły piekło obozów i łagrów”, organizowanego przez Instytut pamięci Narodowej, uczniowie klasy  II"h"  IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie, zorganizowali spotkanie z Sybiraczką Panią Lidią Argasińską. 
Podczas spotkania, które odbyło się 30 maja 2015 roku, Pani Lidia Argasińska podzieliła się swoimi przeżyciami na Syberii. Wzruszenie odbierało głos uczestnikom tego spotkania.

Na koniec uczniowie podziękowali uczestniczce spotkania tymi słowami:

"... Dziękujemy  Pani i wszystkim Sybirakom za to, że cierpieliście, abyśmy my mogli żyć w niepodległej, wolnej Ojczyźnie. Prosimy o przekazanie Wszystkim Sybirakom należącym do Terenowego Koła  Sybiraków w Lubaczowie, aby jak najrzadziej do tych koszmarów wracali, ale jednocześnie prosimy, abyście zostawili po sobie ślad – spisany, nagrany... Ludzie odchodzą, ale pamięć o tych czasach musi pozostać ...!... Dziękujemy  Pani i Wszystkim Sybirakom za upamiętnianie wartości patriotycznych i obywatelskich, poszanowanie tradycji narodowych i niepodległościowych oraz realizację idei sybirackich...

Ta krótka notatka nie oddaje atmosfery spotkania. Nie jest w stanie ukazać wzruszenia Sybiraczki-Pani Lidii Argasińskiej, gdy uczniowie i ich wychowawcy mówili o Sybirakach jako ludziach, którzy swą aktywnością wpływają na świadomość społeczną młodzieży, o tym, że młodzież i społeczność naszej Małej Ojczyzny jest otwarta na tą prawdziwą historię, historią spisaną ludzką krwią. Nie sposób opisać ogromnego zainteresowania młodzieży tym wszystkim, o czym mówiła Pani Argasińska podczas spotkania. Nie sposób ukazać, ani też opisać serdeczności z jaką została przyjęta przez młodzież i ich opiekunów.
By to zrozumieć, by odczuć dreszcz emocji, by przełknąć lub ukryć łzy cisnące się do oczu, trzeba po prostu na takich spotkaniach być!

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękujemy za czas, który poświęciłeś, aby być tu z nami.
Mamy nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.♦Wszelkie prawa zastrzeżone ♦

Przedruk, kopiowanie, publikowanie i użytek w celach komercyjnych wymaga zgody autorki bloga.
.