♦Mapa zesłań♦

♦ Do Młodych ! ♦
Sybir to nie to samo co Syberia.

Syberia jest krainą geograficzną, rozciągająca się

od Uralu do Kamczatki.

Sybir jest symbolem niszczenia polskości!
Czytając i słuchając wspomnień Sybiraków zauważyć można odmienność w opisach z dwóch powodów:

Najtragiczniejszy był los polskich sierot, które kierowano do sowieckich sierocińców tzw. dietdomami. Oprócz obowiązkowej nauki języka rosyjskiego, zmuszano je do różnych prac na rzecz tych domów, kierowano do ciężkich prac kołchozowych.

Bez rodziny, bez pomocy opiekunów czy tez znajomych ich życie i walka o przetrwanie, była z góry przegrana.

Więcej szczęścia miały te dzieci i młodzież, którzy mieli przy sobie rodzinę, opiekunów czy też znajomych. Łatwiej było im znosić trudy niewolniczego życia i pracy.

Jeśli nie MY, to KTO?

Jeśli nie MY, to KTO?

Translate

Szukaj na tym blogu

.

sobota, 14 marca 2015

Spotkanie opłatkowe 2015 rok

15 stycznia 2015 roku, w w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie,odbyło się spotkanie opłatkowo -noworoczne Członków Terenowego Koła Sybiraków w Lubaczowie.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Ks.Dziekan Andrzej Stopyra, Proboszcz Parafii Konkatedralnej w Lubaczowie,Burmistrz Lubaczowa Pan Krzysztof Szpyt i Pan Stanisław Szyk.

Zarząd Oddziału w Jarosławiu reprezentowała Pani Irena Halwa oraz troje członków Zarządu.

Przybyłych Gości powitał Pan Mieczysław Szymoniak. Podziękował wszystkim za przybycie. Ubolewał, że z roku na rok ubywa osób, które przeżyły tę gehennę i Terenowe Koło Sybiraków maleje. W słowie skierowanym do przybyłych powiedział: „Okres Bożego Narodzenia to okres radości, rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole, choince, dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń , kolędowania. Tam, na zesłaniu też były Wigilie...ale takie, których nie zapomnimy do końca życia...”
W imieniu własnym i całego Zarządu Oddziału złożył wszystkim życzenia zdrowia, spokoju, wszelkiej pomyślności, radości w życiu rodzinnym i błogosławieństwa Bożego.
Po przemówieniu Pana Mieczysława Szymoniaka, głos zabrała Pani Lidia Argasińska.W kilku słowach złożyła informację z pracy koła, a następnie odczytała wiersz Mariana Jonkajtysa-" Co to jest Syberia?"
Po wierszu minutą ciszy uczczono pamięć śp. Zofii Garczyńskiej,Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Jarosławiu oraz zmarłych na zesłaniu , a także tych, którzy odeszli już po powrocie do Ojczyzny.
Kolejnym punktem spotkania była część artystyczna w wykonaniu Zespołu"MAGAPAR" pod kierownictwem Pani Barbary Thieme. Szczerymi brawami Sybiracy i zaproszeni goście nagrodzili występ dzieci, wręczając im także drobne upominki.
Ks.Dziekan Andrzej Stopyra poprowadził modlitwę i poświęcił opłatki.Życzył wszystkim obecnym wszystkiego dobrego, zdrowia i spotkania w tym samym gronie za rok na kolejnym już spotkaniu opłatkowym.

Do życzeń dołączył się także Pan Krzysztof Szpyt, Burmistrz Miasta.
Wszyscy dzielili się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia. Poczęstunek, wspólne kolędowanie i rozmowy zakończyły nasze tegoroczne spotkanie opłatkowe, które przygotowane przez Panią Teresę Mielnik i Panią Lidię Argasińską upłynęło w ciepłej i rodzinnej atmosferze.

W związku z rezygnacją z funkcji Prezesa Koła Zdzisława Hadla, zebrani powierzyli pełnienie tej funkcji do końca kadencji Panu Mieczysławowi Szymoniakowi

♦MIŁY GOŚCIU♦

Dziękujemy za czas, który poświęciłeś, aby być tu z nami.
Mamy nadzieję, że powrócisz jeszcze na ten Blog.♦Wszelkie prawa zastrzeżone ♦

Przedruk, kopiowanie, publikowanie i użytek w celach komercyjnych wymaga zgody autorki bloga.
.